KITE LO STAGNONE - KIEDY, JAK i DLACZEGO
Lo Stagnone, to nazwa laguny, a tym samym najlepszego kite spotu na Sycylii. Znajduje się w wiosce Birgi Vecchi, między Trapani a Marsalą.
Od 2019 lat spędzamy w Lo Stagnone 5-6 miesięcy w okresie letnim- dlatego niektóre aspekty życia opiszemy z perspektywy SKL-ów, tj. samozwańczych krótkoterminowych lokalsów.
Dlaczego Lo Stagnone? W skrócie: bo wieje, jest ciepło i mają dobre wino!
Położenie Sycylii na Morzu Śródziemnym oznacza, że korzysta ona ze stałych wiatrów, szczególnie w miesiącach letnich. Wiatr Mistral, który wieje z północnego zachodu, jest suchym i stosunkowo silnym wiatrem, zapewnia idealne warunki do uprawiania kitesurfingu.
Drugim, najczęściej występującym wiatrem na Sycylii, jest Scirocco. To ciepły i wilgotny wiatr, który wieje z kierunku południowo-wschodniego, od wybrzeża Afryki. Charakteryzuje się on wysoką temperaturą i wilgotnością, a jego siła zależy od pory roku i warunków atmosferycznych.
Jeśli sprawdzasz prognozę wiatrową dla Lo Stagnone i nie widzisz za dużo wiatru, nie martw się! BĘDZIE WIAŁO! W Lo Stagnone występuje bowiem wiatr termiczny, który nie jest uwzględniony w prognozie. Więcej o tym poczytasz w naszych kolejnym artykule o przewrotnym tytule „ Dlaczego na Sycylii nie wieje”.
Płytka, płaska woda i stałe wiatry ułatwiają naukę podstaw kitesurfingu bez dodatkowych wyzwań w postaci wzburzonych fal lub nieprzewidywalnych warunków wiatrowych. Laguna otoczona jest wspaniałą scenerią, z widokiem na Wyspy Egadzkie i salinas w Marsali.
Dodatkowo, okolica znana jest z produkcji wina i ciepłej pogody, co czyni ją świetnym miejscem na wakacje z kitesurfingiem.
SPOT LO STAGNONE- SZKOŁY KITESURFINGU, NOCLEGI, INFRASTRUKTURA
Wzdłuż wybrzeży Laguny Lo Stagnone, znajduje się kilkanaście szkół kitesurfingu. Każda fajna, każda doświadczona, za to nie każda z toaletą na spocie.
Birgi Vecchi to wioska, zatem baza noclegowa przy spocie jest ograniczona. Najlepiej rezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Ceny noclegów na Sycylii podamy w końcowym akapicie.
Napiszcie do nas to pomożemy coś z noclegiem.
Jeśli chodzi o inną infrastrukturę na samym spocie - to są 2 restauracje, burgerownia i 4 beach bary - Freedome bar (tzn. Czesi), Peahi (włoskie latino) oraz Le Vie Del Vento (biały kiosk), Duotone Center . Od ok. 2 lat jest też sklepik z podstawowymi produktami. Więcej opcji kawiarniano-zakupowych znajdziecie w San Leonardo, ale to już jest dystans na rower albo auto. Po drodze mijacie świątynie napitków, tj. Cantine Birgi Vecchi, w której obsługa nalewa wino z dystrybutorów, niczym benzynę na stacji. Zaleca się posiadanie 5-litrowej butelki wielokrotnego użytku. Litr wina kosztuje 1,20euro!
ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POBLIŻU LO STAGNONE
Mimo, że prowincja Trapani przegrywa w kategorii „region turystyczny” ze wschodem wysypy - to dla nas jest to główna zaleta… sami rozumiecie.. brak korków na drodze, darmowe miejsca parkingowe, mniej billboardów przy ulicach, brak parawanów itp. Tylko, żeby ktoś nie pomyślał, że wschód wyspy jest pozbawiony jakichkolwiek atrakcji! Wręcz przeciwnie! Ale o tym później.
Nasz turystyczno-przewodnikowy top części zachodniej Sycylii:
-Favignana (jedna z wysp Egadzkich) można się na nią dostać promem z Trapanii, lub wynająć motorówkę, nie trzeba mieć patentu (1 pełny dzień)
- Zingaro Park Naturalny (wejście 5 euro za osobę) można zrobić cały 7km szlak wzdłuż wybrzeża, albo zatrzymać się na jednej z kilku plaż w zatoczkach, 3-4h
- Erice (dojazd autem, albo wjazd gondolką z Trapani- 9 euro)- jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy (ok.2h)
-Katedra Monreale (ok 6km od Palermo, panorama na Palermo)- 1h
- Jaskinia Mangipane- 3 euro za wejście w formie datku- 1h
SYCYLIA KITE SPOTS - COŚ POZA KITE LO STAGNONE
Sycylia to dla jednych stolica „Dolce far niente”(słodkie nieróbstwo), dla innych wulkan możliwości. My z racji naszej pasji i zawodu (instruktorzy) jesteśmy gdzieś na pograniczu tych dwóch światów. Czyli w ciągu dnia dość aktywnie, ale zachód słońca z winem to punkt obowiązkowy! Nasze główne aktywności:
-Kitesurfing! (chyba nie potrzeba wyjaśniać!)
-Snorkelling- sporo ciekawych miejsc do snorkellingu, najlepsze wymagają użycia motorówki, co nie jest problemem nawet dla tych bez patentu
-Nurkowanie z kuszą- jest dozwolony z zachowaniem lokalnych regulacji, sporo łatwo dostępnych miejsc poza plażami
-Rower – można wynająć lokalnie, ok 10.euro /dzień
-Surfing- kilka dobrych miejsc na południu wyspy, jednak poza małymi wyjątkami najlepsze warunki zaczynają się dopiero w październiku i listopadzie.
A jeśli szukacie innych kites spotów na Sycylii to napiszemy o tym osobny artykuł. Za to na szybko podrzucimy dwie nazwy: Puzziteddu i San Vito Lo Capo.
SYCYLIA KITESURFING - CO ZABRAĆ
Jeśli zapisujesz się na obóz, to dostaniesz pełną listę rzeczy do zabrania. Najważniejsze będą długie getry/legginsy/gacie, żeby nie poparzyć sobie nóg przez potencjalne parzydełka/anemony, które zdarzają się w wodzie. Zabierzcie też buty do wody!
CENY SZKOLEŃ KITE I KOSZTY ŻYCIA NA SYCYLII
Cena obozu kitesurfingowego wynosi 850 euro. Cena obejmuje nocleg przy spocie, kurs kitesurfingu, transfer z lotniska i opłatę bazową. Zobacz naszą pełną ofertę obozów kitesurfingowych na Sycylii w zakładce Sycylia>
Inne koszty życia / atrakcji /podróży (mowa o średnich cenach, pewnie się da inaczej):
- nocleg- średnia cena za 1 nocleg to 50-70euro, ale spokojnie da się też coś ustrzelić taniej (zależy od okresu i lokalizacji, co chyba nie jest jakimś sekretem :)
- zakupy- do wyboru mamy lokalne stragany (zdarzają się przycinki na turystach), małe sklepy typu piekarnia, rzeźnik, sklep sprzedający tylko makaron itp. – super jakość, normalna cena;
- targi np. rybne w Trapani, Marsali czy Palermo oraz supermarkety (m.in. Conad, Sisa, Lidl), przez cały pobyt nie udało nam się kupić tylko papierowych filtrów do kawy! ;)
- o winie pisaliśmy już wcześniej, 1,20 euro za litr (cena w Cantine), w sklepie od 2euro w górę!
- wynajęcie auta to poza sezonem 300zł/tydzień, a w najdroższym sierpniu nawet 700euro!
- paliwo dość drogie - disel 1,98 euro/litr, benzyna 1.90e/litr
- dojazd: najlepiej samolotem z Warszawa/Katowice do Trapani albo Wrocław- Palermo (ok 2h), najtańszy bilet jaki widzieliśmy w tym roku to 39zł w 1 stronę! Ale dobra cena to 600-700zł w dwie strony
-My na Sycylię jechaliśmy CAŁĄ drogę autem (2 osoby + 2 psy = 1 fiat Ducato). Spokojna droga omijająca autostrady zajęła nam 6 dni. Ale po drodze zwiedziliśmy min. Gardę, Weronę, Bolonie, Termy w Saturnii, Pompeje, Neapol i Wybrzeże Amalfi). W drodze powrotnej wzięliśmy prom Palermo- Livorno (19h), a później do Wrocławia zostało nam 15h jazdy.
-Cena promu w listopadzie (duży bus, 2 osoby, zwierzę, 4 osobowa kajuta dla 2 osób, śniadania i lunch)= 400 euro! ( w sezonie ta cena wynosiła 500 euro), dla samochodów osobowych jest jeszcze taniej (ok.150 euro)! Przewóz zwierząt 40euro/zwierzaka i są specjalne kajuty, które pozwalają zwierzakowi zostać z nami przez całą podróż.
KITESURFING SYCYLIA OPINIE
Złośliwi mówią, że gdyby budynki w Birgi były wyższe to stanowiłyby drugie, po Osiedlu Tysiąclecia, najsłynniejsze polskie blokowisko. Faktycznie dużo Polaków, ale mam wrażenie, że przyjeżdżają „Ci fajni”.
Rytm dnia wytyczony przez termiczny wiatr, godziny otwarcia cantyny oraz miejsce organizacji wieczornego grilla lub imprezy. Bo poza progresowym pływaniem, to właśnie ta atmosfera z wyczuwalnym klimatem lat 90tych zapada najbardziej w pamięć. Wystarczyło kilka dni, żeby zorientować się, które miejsca pełnią funkcje podwórkowego trzepaka, w których bez wcześniejszego umawiania, wiadomo było, że spotka się znajomych. Dlatego warto przyjechać na zorganizowany wyjazd, tj. Jakiś kite camp, żeby skorzystać z uroków Lo Stagnone w pełni.
Mam wrażenie, że jeszcze jest tyle ciekawych informacji do podzielenia, a już wyszło tego dość sporo. Jeżeli ktoś dobrnął do końca, to gratuluję cierpliwości. Zdaje się, że jesteś zdeterminowany, żeby przyjechać na kite'a na Sycylię. Zatem pisz do nas po więcej szczegółów! I się widzimy!